Wskazówki dla początkujących, które pomogą im zacząć grać w siatkówkęSiatkówka jest jednym z najbardziej szybkich i dynamicznych sportów zespołowych. Wymaga ciągłego ruchu, wytrzymałości i doskonałej koordynacji ręka-oko. Mimo że jest to dość prosta gra do nauczenia się, zostanie ekspertem w siatkówce nie jest łatwe. Gra wymaga ciągłego bycia na palcach, ponieważ każde podanie lub spike może nadejść w każdej chwili. Co więcej, nawet drobne szczegóły techniczne, takie jak ustawienie czy uderzenie muszą być dopracowane do perfekcji, jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu. Siatkówka jest również jednym z niewielu sportów zespołowych, które są odpowiednie dla graczy o każdym rozmiarze i umiejętnościach. Tak długo, jak masz odpowiednie nastawienie, każdy może stać się dobrym graczem z odpowiednim treningiem. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie i chcesz zacząć grać w niego częściej niż tylko raz w tygodniu na zajęciach wychowania fizycznego.

Znajdź dobrego trenera siatkówki

Jeśli poważnie myślisz o grze w siatkówkę, to dobrym pomysłem jest znalezienie trenera i dołączenie do klubu. Trener może pomóc Ci z Twoimi umiejętnościami i formą oraz dać Ci przydatne informacje zwrotne na temat Twoich wyników. Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej znaleźć trenera, który ma doświadczenie w trenowaniu początkujących. Będą oni w stanie dać ci odpowiednie porady i ćwiczenia, aby poprawić twoje umiejętności i technikę. Mogą również pomóc Ci w znalezieniu drużyny lub klubu, w którym mógłbyś grać. Jeśli grasz dla klubu lub drużyny, będziesz również w stanie poznać nowych przyjaciół i znaleźć wspierającą społeczność siatkarską. Dobrym pomysłem jest również znalezienie trenera, który pomoże Ci poprawić swoją kondycję i siłę. To pomoże Ci poprawić swoją grę i zapobiec kontuzjom. Trener może również pomóc Ci w poradach dietetycznych i wskazówkach dotyczących radzenia sobie z presją i stresem.

Zaangażuj się w program treningowy

Nauka nowych umiejętności i doskonalenie techniki wymagają praktyki i cierpliwości. Jeśli chcesz poprawić swoją grę, musisz poświęcić się programowi treningowemu i ćwiczyć codziennie. Najlepiej jest znaleźć program treningowy online lub drukowany przewodnik z ćwiczeniami i wskazówkami dotyczącymi poprawy gry. Programy te zazwyczaj zawierają listę kontrolną umiejętności siatkarskich oraz tabelę oceny umiejętności. Pomogą Ci one skupić się na swoich mocnych i słabych stronach i dadzą Ci konkretny plan do naśladowania. Program pomoże Ci również tempo, co jest ważne, jeśli dopiero zaczynasz. Jeśli chcesz być biegłym graczem, będziesz musiał być cierpliwy i ciężko pracować każdego dnia. Jeśli chcesz być na wyższym poziomie umiejętności, będziesz musiał poświęcić więcej czasu i wysiłku.

Zawsze trzymaj rękę w górze podczas skoków

Kiedy skaczesz po piłkę, zawsze trzymaj rękę nad głową. Pomoże Ci to szybciej dosięgnąć piłki i zapobiegnie "wyłapaniu". Kiedy skaczesz po piłkę, musisz być świadomy swojego otoczenia. Częstym błędem początkujących jest tracenie kontroli nad rękami podczas skoku, co skutkuje słabym trafieniem w piłkę lub całkowitym jej brakiem. Trzymanie ręki nad głową zapobiegnie temu i sprawi, że zawsze będziesz gotowy do uderzenia piłki. Inną ważną umiejętnością podczas skoku po piłkę jest utrzymanie oka na piłce. Nie chcesz patrzeć na siatkę lub podłogę podczas skoku, ponieważ może to sprawić, że skoczysz zbyt wcześnie lub późno. Zawsze mieć oko na piłkę, jak skoczyć i śledzić przez z ramionami po uderzeniu go.

Nie bój się upuścić piłki i biegać

Dobry siatkarz jest zawsze gotowy do ruchu. Nie stoją w jednym miejscu i nie czekają, aż piłka do nich przyjdzie. Jeśli chcesz wygrywać, musisz być zawsze w ruchu i gotowy do biegu za każdą piłką. Jest to szczególnie ważne w pozycji setowej, gdzie musisz czekać, aż piłka odejdzie od siatki i wróci na dół. Jeśli stoisz w jednym miejscu, nie będziesz miał pozycji, gdy piłka wróci na dół. To spowoduje, że upuścisz piłkę i dasz przeciwnikom punkt. Częstym błędem początkujących jest chęć bycia perfekcyjnym i czekanie aż piłka przyjdzie do nich. Jeśli chcesz wygrać, musisz ogarnąć zgiełk i szybkość gry i być gotowym do biegania za każdą piłką.

Ciągle sprawdzaj swoją pracę stóp

Kiedy grasz na ustawionej pozycji, musisz być zawsze gotowy do skoku i poruszania się. Najlepszym sposobem na przećwiczenie tego ruchu jest odliczanie skoków. Stań blisko siatki, policz jeden, dwa, trzy, a następnie wyskocz w górę. Zrób to 10 razy, a przyzwyczaisz się do szybkości gry. Możesz również zrobić to samo z ręką, licząc jeden, dwa, trzy i uderzając piłkę. Kiedy grasz, nie bądź skupiony tylko na piłce. Miej na uwadze swoje ustawienie stóp i to, gdzie jesteś na korcie. Pomoże Ci to być gotowym na każde podanie lub pikę i wspierać swoją drużynę. Możesz również ćwiczyć swoją pracę stóp, stojąc na piłce tenisowej lub piłce nożnej. To sprawi, że twoja praca stóp będzie bardziej dynamiczna i wymagająca.

Rozwijaj lepszą koordynację palców i rąk

Aby w pełni opanować swoje umiejętności siatkarskie, musisz rozwinąć dobrą koordynację palców dłoni. Możesz to zrobić, ćwicząc swoje umiejętności i uderzając wahadło. Dobrym pomysłem jest zdobycie partnera i ćwiczenie z nim swoich umiejętności. Zacznij od podstawowych ćwiczeń, takich jak uderzanie i spiking, a następnie przejdź do bardziej wymagających ćwiczeń. Innym świetnym sposobem na rozwinięcie lepszej koordynacji palców i rąk jest gra w tenisa stołowego. Oba sporty wymagają szybkiego refleksu i dobrej koordynacji ręka-oko. Pomoże Ci to również rozwinąć pracę stóp i utrzymać zdrowe mięśnie i stawy.