Najlepsze techniki siatkarskie, które musisz znać‍Wiele osób uważa, że siatkówka to przede wszystkim skoki i wypady. To prawda, że wybuchowe skoki i szybkie sprinty są ważnymi umiejętnościami w grze. Ale w siatkówce jest o wiele więcej niż się wydaje. W rzeczywistości gra w siatkówkę może być podzielona na szereg konkretnych technik, które musisz opanować, jeśli chcesz odnieść sukces jako gracz. Od uderzenia i podania do ustawienia i kopania, istnieje wiele różnych umiejętności związanych z grą w ten szybki sport drużynowy. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym graczem, czy po prostu szukasz wskazówek, jak poprawić swoją grę, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rozwijaniu techniki jako gracz w siatkówkę.

Techniki skoku

Każda świetna technika siatkarska ma kilka cech wspólnych. Po pierwsze, musi być efektywna. Nie masz czasu na wykonywanie umiejętności w powolny i niechlujny sposób, który marnuje energię. Po drugie, musi być dokładna. Jeśli nie celujesz prawidłowo w swój strzał lub podanie partnera, równie dobrze możesz w ogóle nie grać. I wreszcie, najlepsze techniki siatkarskie są adaptowalne. Ważne jest, że możesz zmienić swoją grę, aby dopasować się do sytuacji i dokonać korekt w locie podczas gry w oparciu o to, co twoja drużyna potrzebuje. Istnieje kilka podstawowych technik siatkarskich, które musisz znać dla każdej umiejętności w grze. Należą do nich skoki, przekazywanie, ustawianie i atakowanie. Możesz również dodać blokowanie, serwowanie i umiejętności kopania do tej listy. Wreszcie, istnieje kilka konkretnych umiejętności, które będą potrzebne, jak atakowanie z tylnego rzędu, serwowanie i odbieranie serwów, i blokowanie.

Techniki podań

Skok jest jedną z najbardziej podstawowych i najważniejszych technik siatkarskich. Skoki są używane do ustawienia piłki, spike go, a nawet blokowania czasami. Często zobaczysz siatkarzy skaczących, aby uderzyć piłkę, nawet gdy nie bronią lub nie serwują. Skoki są również ważną częścią rozgrzewki zarówno dla poszczególnych graczy, jak i dla całych drużyn. Istnieje kilka rodzajów skoków, które można wykorzystać na boisku, ale dwa najczęstsze to jump set i jump spike.

Techniki serwowania

Podanie jest jedną z najważniejszych technik siatkarskich, a także jedną z najtrudniejszych do opanowania. Będziesz używał podań do ustawiania kolegów z drużyny do strzałów, do podawania spikerów, a także do ustawiania siebie do ataku. Istnieje kilka rodzajów podań w zależności od sytuacji, ale dwa główne rodzaje to podania nad głową i podania niskie. Będziesz również używał różnych rodzajów chwytów w zależności od pozycji i sytuacji. Możesz sprawdzić nasz przewodnik po chwytach siatkarskich, aby uzyskać więcej szczegółów.

Techniki obrony

Podobnie jak w przypadku podania, serwowanie jest techniką, którą będziesz wykorzystywał w każdym meczu. Serwowanie jest często pierwszą akcją nowego punktu i służy do ustawienia drużyny na dobrej pozycji. Serwowanie jest również świetnym sposobem na dobry początek meczu i wywarcie presji na drużynie przeciwnej. Podczas serwowania należy skupić się na utrzymaniu spójnej techniki. Oznacza to, że ręka serwująca powinna być ustawiona pod kątem 90 stopni, nadgarstek powinien być cały czas w ruchu, a wzrok powinien być skupiony na piłce, dopóki nie wyjdzie ona z ręki. Możesz również użyć serii serwów, aby odrzucić drużynę przeciwną.

Techniki kopania

Proste umiejętności obronne, takie jak blokowanie i kopanie są ważnymi częściami techniki siatkarskiej. Blokowanie to umiejętność, która jest używana, gdy drużyna przeciwna ma piłkę, a ty jesteś w tylnym rzędzie. Wystarczy podnieść ramiona i umieścić ręce przed piłką, aby ją zatrzymać. Kopanie ma miejsce, gdy piłka przechodzi nad siatką i w kierunku Twojej strony. Musisz po prostu sięgnąć w górę, uderzyć piłkę jak spada i uzyskać jak najwięcej dłoni na piłkę, jak to możliwe. Będziesz musiał również nauczyć się, jak i kiedy obracać się jako gracz defensywny. Rotacja oznacza szybkie przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie w celu zajęcia pozycji lub obrony przed przeciwnikiem. Zobaczysz zarówno ofensywnych, jak i defensywnych graczy obracających piłkę.

Pamiętaj, że to tylko podstawowe techniki siatkarskie

Jest jeszcze wiele innych umiejętności, które będziesz musiał poznać i ćwiczyć, jeśli chcesz zostać świetnym graczem. Omówiliśmy serwowanie, obronę, blokowanie, podawanie i ustawianie, a także skakanie. Omówiliśmy również znaczenie techniki i jak opanować różne umiejętności siatkarskie. Pamiętaj, że im lepsza jest twoja technika, tym lepsza będzie twoja gra. Więc upewnij się, aby ćwiczyć te umiejętności regularnie i poprawić swoją technikę, aby stać się lepszym graczem.