Dlaczego powinieneś grać w siatkówkę dla swojego zdrowia‍Spójrzmy prawdzie w oczy. Era cyfrowa uczyniła nasze życie wygodniejszym, ale ma też minusy w postaci coraz bardziej siedzącego trybu życia. Nie jest tajemnicą, że gry wideo i media społecznościowe spowodowały znaczny spadek aktywności fizycznej wśród ludzi w każdym wieku. W rezultacie wskaźniki otyłości wśród dorosłych wzrosły do niebezpiecznego poziomu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby znów zacząć się ruszać bez poświęcania swojego osobistego czasu lub zdrowia. Jednym z takich sposobów jest gra w siatkówkę halową, ponieważ jest to świetne źródło treningu cardio, treningu siłowego i funkcjonalnego jednocześnie. Oto kilka powodów, dla których powinieneś grać w siatkówkę dla swojego zdrowia:

Siatkówka to świetne ćwiczenie cardio

Siatkówka to świetne ćwiczenie cardio dla osób w każdym wieku i o każdej budowie ciała. Można w nią grać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to doskonały sposób na poprawę koordynacji ręka-oko. Siatkówka jest świetnym treningiem cardio, ponieważ wymaga ciągłej pracy stóp, ruchu na boki i szybkiej zmiany kierunku. Możesz oczekiwać od 8-12 kalorii na minutę podczas gry w ten sport, co jest znaczącą ilością, biorąc pod uwagę ograniczoną ilość sprzętu i wymaganą przestrzeń. Im bardziej doświadczony stajesz się, tym ciężej będzie pracować na boisku. Ci, którzy grają konkurencyjnie, będą logować poważne kalorie i znacznie poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe. Najlepsze jest to, że można grać w ten sport przez cały rok - w pomieszczeniach i na zewnątrz.

To trening siłowy

Chociaż siatkówka jest głównie znana ze swoich korzyści kardio, pomaga również znacznie poprawić twoją siłę. Jeśli kiedykolwiek grałeś w siatkówkę, być może zauważyłeś, że wiele z gry obejmuje skoki i lądowanie. Jest to świetny sposób na zbudowanie siły w nogach i rdzeniu. Na przykład energiczne skoki podczas gry pomogą zbudować siłę dolnej części ciała. Lądowanie ze skoku z ugiętymi kolanami i biodrami pod tułowiem będzie również trenować rdzeń i kostki. Gra ma nawet element górnego ciała do niego. Zapobieganie uderzeniu piłki o ziemię trenuje siłę ramion i koordynację ręka-oko, podczas gdy komunikowanie się z kolegami z drużyny trenuje siłę górnych partii ciała.

To funkcjonalne ćwiczenie

Kiedy grasz w siatkówkę, będziesz wykonywać różne ruchy, które poprawią twoją ogólną sprawność funkcjonalną. Na przykład podnoszenie i strzelanie do piłki, ustawianie, kopanie i blokowanie wymagają znacznej siły w nogach, ramionach, rękach i brzuchu. Im bardziej stajesz się wykwalifikowany, tym więcej siły i koordynacji będziesz potrzebował, aby wykonać te ruchy. Oznacza to, że nawet doświadczeni gracze mogą nadal poprawiać swoją kondycję poprzez zwiększenie intensywności, gdy opanują podstawy. Im więcej ćwiczeń funkcjonalnych możesz wykonać, tym więcej czynności będziesz mógł wykonywać w późniejszym okresie życia. Jest to szczególnie prawdziwe w miarę starzenia się, ponieważ będziesz mniej skłonny do wykonywania ćwiczeń, które niepotrzebnie obciążają stawy.

Skoki są również częścią gry

Siatkówka nie tylko trenuje Twoje dolne ciało pod kątem siły, ale także trenuje Twoje nogi pod kątem siły eksplozywnej. Skoki to świetny sposób, aby trenować dolną część ciała dla zwiększenia mocy mięśni. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zwiększysz intensywność poprzez dodanie ciężarów lub wykonanie skoków na jednej nodze. Eksplozywne skoki są również świetne dla poprawy zdrowia sercowo-naczyniowego. Skoki mogą szybko spalić kalorie, zwłaszcza jeśli masz znaczną wagę przymocowaną do ciała.

Dlaczego powinieneś grać w siatkówkę halową

Gra w siatkówkę halową to świetny sposób na aktywność fizyczną, dobrą zabawę i nawiązanie nowych znajomości. To także świetny sposób na doskonalenie swoich umiejętności i utrzymanie formy. Istnieje wiele powodów, dla których warto grać w siatkówkę halową. Jedną z głównych zalet siatkówki halowej jest to, że daje ona możliwość ćwiczeń bez konieczności wychodzenia na zewnątrz w zimnie lub deszczu. Kolejną zaletą jest to, że pomaga utrzymać ostrość umiejętności, dzięki czemu nie tracisz pozycji, gdy nie grasz tak dużo. Siatkówka halowa to gra, w którą można grać na każdym poziomie umiejętności, dlatego jest idealna dla osób, które chcą rozpocząć przygodę ze sportem, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Daje również możliwości osobom, które mogą nie być w stanie uprawiać regularnych sportów z powodu urazów lub niepełnosprawności. Siatkówka to świetny sport dla Twojego zdrowia. Nie tylko oferuje korzyści sercowo-naczyniowe, takie jak spalanie kalorii i poprawa zdrowia serca, ale także buduje siłę i poprawia sprawność funkcjonalną. Jeszcze lepiej, siatkówka może być grana zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i nie wymaga wiele sprzętu. Z siatkówką, można uzyskać sprawność fizyczną podczas zabawy z przyjaciółmi i rodziną.