Cenne porady, jak zaangażować dzieci w siatkówkę młodzieżowąSiatkówka dla młodzieży to doskonały sposób, aby dzieci mogły cieszyć się sportem i pozostać aktywne. Poznają nowych przyjaciół i rozwijają umiejętności w środowisku, które jest mniej obciążone presją niż tradycyjne sporty szkolne. Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane siatkówką młodzieżową, prawdopodobnie masz kilka pytań dotyczących tego, jak zacząć.

Dlaczego warto wprowadzić treningi do życia Twojej pocieszy?

Młodzieżowa siatkówka to aktywność, z której mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli jesteś rodzicem lub trenerem, znajdziesz kilka cennych porad, jak zaangażować dzieci w młodzieżową siatkówkę. Zaangażowanie dzieci w młodzieżową siatkówkę to nie tylko granie w samą grę. Chodzi o budowanie umiejętności przywódczych i nauczenie ich pracy z innymi.

Są trzy powody, dla których warto angażować dzieci w siatkówkę młodzieżową:

1) zapewnia dobry trening,

2) wzmacnia umiejętności społeczne,

3) uczy pracy zespołowej i sportowej rywalizacji.

Nie jest niczym niezwykłym czuć się niepewnie, co zrobić, gdy wprowadzasz swoje dziecko w coś nowego i innego. Twój młody sportowiec może się denerwować, że nie pasuje do niego lub czuć presję, że musi odnieść sukces w czymś nowym, ale zapewniamy, że gdy tylko pokona swoje początkowe obawy i zacznie się dobrze bawić, pokocha zaangażowanie w młodzieżową siatkówkę. Korzyści z gry w siatkówkę dla młodzieży są liczne i wykraczają poza boisko.

Dzieci uprawiające sport mają wyższą samoocenę, większą pewność siebie i lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy nie uprawiający sportu. Co więcej, dzieci uprawiające sport mają w dorosłym życiu zdrowsze nawyki niż te, które nie uprawiały sportu. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące zaangażowania dziecka w siatkówkę młodzieżową

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem o siatkówce młodzieżowej

Zanim Twoje dziecko zacznie grać, warto porozmawiać o siatkówce młodzieżowej. Dowiedz się, co wie o tym sporcie, a także jakie ma przemyślenia i uczucia związane z jego uprawianiem. Kiedy rozmawiasz z dzieckiem o siatkówce młodzieżowej, staraj się pamiętać o jego uczuciach. Będą zdenerwowani rozpoczęciem czegoś nowego, więc daj im znać, co myślisz, ale także poświęć czas na słuchanie tego, co chcą się z tobą podzielić.

Pomóż dziecku dołączyć do siłowni lub klubu, który kładzie nacisk na rozwój umiejętności

Niektóre młodzieżowe drużyny siatkarskie mają nacisk na wygrywanie i granie w turniejach. Jeśli Twoje dziecko dopiero wchodzi w ten sport, być może najlepiej będzie dołączyć do drużyny, która skupia się na rozwoju umiejętności i grze w środowisku, które jest mniej poddawane presji. Jeśli Twoje dziecko jest zainteresowane grą w turniejach, upewnij się, że jest gotowe na zwiększony poziom presji i zaangażowania.

Zaangażuj się, by pomóc dziecku cieszyć się sportem

To normalne, że chcesz, aby Twoje dziecko odniosło sukces i zaszło jak najdalej w swoim sporcie, ale nie chcesz, aby czuło zbyt dużą presję. Daj dziecku znać, że chcesz, aby dobrze się bawiło podczas gry. Jeśli zbytnio przejmujesz się tym, że nie grają dobrze lub przegrywają, możesz sprawić, że poczują zbyt dużą presję. Niech dziecko wie, że jesteś przy nim, aby je wspierać i zachęcać do jak najlepszej gry.

Ustal rutynę i trzymaj się jej

Najlepszym sposobem na wychowanie poważnego sportowca jest traktowanie go jak sportowca rekreacyjnego. Zajęcia Twojego dziecka powinny polegać na dobrej zabawie i nauce nowych umiejętności, a nie na wygrywaniu turniejów czy imponowaniu skautom. Daj dziecku znać, że wspierasz je i jego działania, ale upewnij się też, że wie, iż oczekujesz od niego, że da z siebie wszystko.

Chodź na treningi i mecze, nawet jeśli tylko dla moralnego wsparcia

Twoje dziecko pokocha uczucie bycia wspieranym przez Ciebie, gdy będzie się starało dać z siebie wszystko na boisku. Twoja obecność na treningach i meczach to świetny sposób, aby dać dziecku znać, że jesteś zaangażowany w jego działania. Pamiętaj, aby dać dziecku znać, że jesteś przy nim niezależnie od tego, czy wygra, czy przegra.

Bez względu na to, czy jesteś trenerem od dziesięcioleci, czy też nigdy nie postawiłeś stopy na boisku, nadal masz do odegrania cenną rolę w siatkarskim doświadczeniu Twojego dziecka. Niech Twoje dziecko wie, że jesteś tam dla nich i że zależy Ci na ich aktywności. Możesz również pokazać mu, że jesteś zainteresowany, podejmując aktywność fizyczną i ciesząc się nią. Możesz to robić, gdy Twoje dziecko jest na treningu i jest to świetny sposób na pozostanie aktywnym, gdy jest zaangażowane w swój sport.

Przygoda a może zamiłowanie i wielka pasja?

Siatkówka młodzieżowa to świetny sport dla dzieci w każdym wieku. To zabawa, która daje im szansę zejść z kanapy i pozostać aktywnymi, a przy okazji poznać nowych przyjaciół. Kiedy dzieci biorą udział w sporcie, uczą się cennych lekcji życia, które mogą zabrać ze sobą w dorosłość. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko gra w siatkówkę młodzieżową, czy uprawia inny sport, zachęcaj je do pozostania aktywnym i dążenia do bycia najlepszym sobą. A przede wszystkim - bawcie się dobrze!