Pomocne porady, które pomogą ci zdominować boisko jako siatkarz‍Siatkówka jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów zespołowych. Dzięki szybkiej akcji i wielu możliwościom dla graczy, aby pokazać swoje sportowe umiejętności, nie jest dziwne, dlaczego siatkówka stała się coraz bardziej popularna w ostatnich latach. Jednak opanowanie własnych umiejętności jako siatkarza wymaga czasu i praktyki - nie wspominając o odrobinie szczęścia! Chociaż możesz nie być w stanie kontrolować, czy piłka uderza w siatkę, czy nie, nie oznacza to, że nie możesz ćwiczyć, aby mieć jak największe szanse na wykonanie kosza za każdym razem. Oto kilka wspaniałych wskazówek, jak można dominować na boisku jako gracz w siatkówkę.

Szybkość ma znaczenie

Siatkówka to gra oparta na refleksie, szybkości i dokładności. Jeśli chcesz być najlepszy, musisz być w stanie szybko się poruszać, wykonywać precyzyjne podania i być na właściwej pozycji przez cały czas. Jeśli nie jesteś w najlepszej kondycji fizycznej, będziesz ciężko oddychać i nie będziesz w stanie poruszać się z wymaganą prędkością. Szybkie tempo to podstawa sukcesu w siatkówce, więc zadbaj o kondycję i utrzymaj ją! Bieganie i skakanie to dwie najważniejsze umiejętności, które musi posiadać siatkarz. Więc jeśli musisz wykonać dobry skok w siatkówce, powinieneś pracować nad swoją siłą i szybkością. Aby zbudować siłę, powinieneś wykonywać ćwiczenia takie jak przysiady, wypady i prasy do nóg. Możesz również wykonywać ćwiczenia takie jak skoki na skakance lub podnoszenie kolan, aby zbudować siłę i poprawić umiejętność skakania. Aby poprawić swoją siłę skoku, powinieneś wykonywać ćwiczenia plyometryczne. Ćwiczenia plyometryczne polegają na szybkich, siłowych skurczach mięśni. Skakanie, skakanka i bieg po schodach to dobre ćwiczenia plyometryczne dla siatkarzy.

Zasady

Pierwszym krokiem w opanowaniu gry w siatkówkę jest poznanie zasad. Tak, można uciec z nie wiedząc wiele o zasadach siatkówki, jeśli grasz w swobodnej grze z przyjaciółmi, ale jeśli chcesz grać na konkurencyjnym poziomie, ważne jest, aby znać zasady. Nie tylko jest to dobre sportowe zachowanie, aby znać zasady, ale także pomoże Ci doskonalić własne umiejętności jako gracz i zwiększyć swoje szanse na wygraną w grze.

Jeśli grasz w zwykłą grę, łatwo jest uciec od nieznajomości zasad. Ale w grze konkurencyjnej, znajomość zasad może dać ci przewagę. Pamiętaj, że Twoi przeciwnicy również będą chcieli wygrać, więc jeśli Ty znasz zasady, a oni nie, od razu będziesz miał przewagę.

Podania

Jedną z najważniejszych umiejętności w siatkówce jest podanie. Jednak nie wszystkie przejścia są stworzone równe. Kiedy podajesz piłkę, musisz wiedzieć, jaki rodzaj podania wykonać i mieć zdolność do wykonania tego podania tak dokładnie, jak to możliwe. Trzy rodzaje podań obejmują zestaw, szybki i drop pass. Rodzaj podania, które wykonasz jest podyktowany sytuacją na boisku i Twoją pozycją. Ogólnie rzecz biorąc, set pass jest używany podczas serwu, quick pass jest używany, gdy piłka jest nad tobą i po drugiej stronie siatki, drop pass jest używany, gdy piłka jest po twojej stronie siatki i pod tobą. Set jest najczęściej używanym podaniem w siatkówce. Wymaga sporej ilości siły przy przerzucaniu piłki nad siatką, a także dokładności. Szybkie podanie jest zazwyczaj używane po tym, jak kolega z drużyny spróbował strzału. Ważne jest, aby podać piłkę szybko, gdy jest ona używana do tego strzału, więc twoi koledzy z drużyny mogą przygotować się do następnego zagrania.

Uderz z właściwego miejsca

Każdy gracz ma swój własny, unikalny styl serwowania, ale jedną rzeczą, która jest spójna w całej grze jest to, że wszyscy gracze powinni uderzać z właściwego miejsca. Zazwyczaj podczas serwu piłka znajduje się po twojej prawej stronie tuż pod ramieniem, co jest najlepszym miejscem do uderzenia. Uderzenie z właściwego miejsca pozwala na uzyskanie największej prędkości i mocy w piłce. Złe miejsce, które jest powszechnie hit z jest tuż nad kolanem, co nie pozwala na wystarczająco dużo mocy w piłkę. Jeśli uderzysz z niewłaściwego miejsca, przekonasz się, że twoje serwery nie będą tak silne i mogą częściej trafiać w siatkę. Aby uderzyć z właściwego miejsca, musisz mieć prawidłowo ułożone ręce i nogi. Nogi powinny być lekko ugięte, podobnie jak kolana. Twoje ręce powinny być również zgięte w łokciu. Kiedy jesteś w tej pozycji, upewnij się, że piłka jest tuż pod twoim ramieniem. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał trochę poruszać rękami lub nogami, aby ustawić ją we właściwej pozycji.

Lay-Up Strategie

Po uderzeniu serwu, reszta zagrania nazywana jest "lay-upem siatkarskim". W tym zagraniu, twój kolega z drużyny uderzy piłkę z powrotem do ciebie. Najczęstszym sposobem na odbicie piłki jest backspin, ponieważ ten rodzaj rotacji pozwala piłce naturalnie wrócić do Ciebie. Teraz, będziesz chciał uderzyć piłkę z powrotem do jednego z twoich kolegów z drużyny, który jest gotowy, aby dokonać następnego zagrania. Kiedy uderzyć piłkę z powrotem, będziesz chciał uderzyć go z tym samym spin, że kolega z drużyny uderzył piłkę z tak, że wraca do nich. Aby to zrobić, upewnij się, że twoja ręka jest zamknięta, gdy uderzysz piłkę. Pozwoli to piłka wrócić do kolegi z drużyny w ten sam sposób, że przyszedł do Ciebie. Jeśli piłka zostanie uderzona z otwartym spinem, pójdzie w przeciwnym kierunku. Istnieje kilka różnych strategii, które można wykorzystać, aby uderzyć piłkę z powrotem do swojego kolegi z drużyny. Pierwszą z nich jest uderzenie piłki na otwartą przestrzeń przed kolegą z drużyny. Jeśli trafisz piłkę w odpowiednie miejsce, wróci ona do twojego kolegi z drużyny z backspinem. Inną strategią jest uderzenie piłki do nóg kolegi z drużyny. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał upewnić się, że uderzasz piłkę z zamkniętą dłonią, aby wróciła we właściwy sposób.

Rotacja

Kolejnym ważnym aspektem gry w siatkówkę są rotacje. Rotacje są wtedy, gdy jeden gracz w przednim rzędzie idzie do tylnego rzędu, aby zrobić miejsce dla innego gracza, który wejdzie z tylnego rzędu i zajmie ich miejsce w przednim rzędzie. Rotacje pozwalają na zmianę gry i utrzymanie świeżości wszystkich zawodników w trakcie meczu, co jest ważne w każdym sporcie. Istnieją dwa rodzaje rotacji: pojedyncza i podwójna. Pojedyncza rotacja ma miejsce, gdy jeden zawodnik z pierwszego rzędu przechodzi do tylnego, a inny zawodnik wchodzi z tylnego rzędu, aby zająć miejsce innego zawodnika z pierwszego rzędu. Podwójna rotacja to taka, w której dwóch zawodników z pierwszego rzędu przechodzi do tylnego rzędu, jeden zawodnik pozostaje na tym samym miejscu, a jeden zawodnik wchodzi z tylnego rzędu, aby zająć miejsce dwóch pozostałych zawodników. Jest kilka strategii, których możesz użyć, aby upewnić się, że twoje rotacje są udane. Pierwszą z nich jest posiadanie jakiegoś sygnału, który wskazuje, że chcesz mieć pojedynczą lub podwójną rotację. Sygnałem może być cokolwiek, np. kliknięcie lub gwizdek. Kolejną strategią jest użycie gestów rąk. Kiedy chcesz się obrócić, upewnij się, że dajesz swojemu koledze z drużyny gest ręką, taki jak poruszanie ręką w przód i w tył, aby dać mu znać, że musi się obrócić.