Porady dotyczące gry w siatkówkę, które pokażą, że jesteś profesjonalistąSiatkówka może być bardzo intensywną grą. Ma szybkie tempo i jest wybuchowa, co oznacza, że nie trzeba długo czekać, aż zrobi się gorąco. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z siatkówką, możesz mieć wrażenie, że musisz się jeszcze wiele nauczyć, zanim zostaniesz uznany za eksperta. Nie obawiaj się! Istnieje wiele sposobów, aby doskonalić swoje umiejętności jako siatkarz i stać się gwiazdą swojej drużyny przed zbyt długo. Sprawdź te 10 wskazówek dotyczących gry w siatkówkę i zobacz, czy pomogą Ci one przenieść Twoją grę na wyższy poziom.

Komunikuj się ze swoim zespołem

Aby stać się lepszym graczem, musisz stale być w zgodzie ze swoim zespołem. Bycie w ciągłym stanie komunikacji z kolegami z drużyny może pomóc ci uniknąć wielu błędów i nieporozumień, które mogą kosztować cię grę. Niektóre sposoby na lepszą komunikację ze swoim zespołem obejmują:

 • Wywoływanie zagrań - tak, aby każdy wiedział, co się dzieje i kto ma jakie obowiązki.
 • Regularne spotkania drużyny w celu omówienia spraw i zajęcia się nimi, zanim staną się problemem.
 • Rozpoznawanie mocnych i słabych stron każdego z kolegów z drużyny, dzięki czemu można ustawić ich na właściwych pozycjach.
 • Zachowanie otwartego umysłu i uczenie się od kolegów z drużyny, tak jak oni uczą się od Ciebie.

Znajomość podstawowych zasad gry

Bycie w stanie nazwać swoje zagrywki i podejmować mądre decyzje na boisku przychodzi wraz ze znajomością podstawowych podstaw siatkówki. Te podstawy obejmują:

 • Postawa - Jest to Twoja pozycja na boisku, oraz gdzie ustawiasz swoje ciało i stopy.
 • Podania - Jak rzucasz piłkę do swoich kolegów z drużyny.
 • Ustawienie - Jak przenieść piłkę do siatki.
 • Blokowanie - Jak uderzasz piłkę z powrotem w kierunku przeciwnika.
 • Uderzenie - Jak atakujesz piłkę, aby zdobyć punkty.
 • Czytanie boiska i piłki.
 • Rozpoznawanie, kiedy trzeba się obrócić i bronić.

Poprzez dobre zrozumienie tych podstaw, będziesz w lepszej pozycji, aby być agresywnym, pewnym siebie i podejmować mądre decyzje.

Zostań w formie

Siatkówka to gra o szybkim tempie, co oznacza, że musisz być w doskonałej formie, aby grać w nią na wysokim poziomie. Najlepszym sposobem, aby pozostać w formie do siatkówki jest grać w siatkówkę, ale można również uzyskać dobry trening w z po prostu liny skoków. Lina do skakania jest jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie można wykonać jako gracz w siatkówkę, ponieważ pomaga zwiększyć siłę nóg. Siła nóg jest niezbędna do skakania, a jump roping pomaga poprawić siłę nóg. Dobrym celem dla jump ropingu jest możliwość wykonania 100 skoków na linie w ciągu jednej minuty. Jeśli nie masz dostępu do siłowni, możesz również wykonywać wypady, przysiady, przysiady z wyskoku i podnoszenia nóg. Możesz również robić pompki, crunche i inne ćwiczenia podczas pobytu w domu, aby pomóc poprawić siłę nóg.

Przećwicz swój atak przed meczami i treningami

Posiadanie dobrego ataku jest kluczowe dla wygrywania meczów, i ważne jest, aby uruchomić go przed meczem i treningiem. Przećwiczenie ataku przed meczem lub treningiem może pomóc Ci uniknąć pośpiechu lub dezorganizacji. Możesz ćwiczyć atak na wiele różnych sposobów i powinieneś spróbować zmienić swoje metody od czasu do czasu. Możesz ćwiczyć atak z kolegą z drużyny lub oglądając cały mecz w głowie. Możesz również zrobić kopię swojego ataku, aby móc się do niego odwołać w razie potrzeby. To pomoże Ci się skupić i wiedzieć dokładnie, gdzie jesteś w grze. Aby być przygotowanym do gry, będziesz musiał wykonać wcześniej trochę treningu. Możesz to zrobić idąc na lekki jogging i wykonując lekkie rozciąganie. Ważne jest, aby uzyskać mięśnie rozgrzane i gotowe do pracy przed meczem. Nie chcesz zacząć meczu na zimno i być obolały przez cały czas.

Dieta siatkarzy

Najlepszym sposobem na przygotowanie się do gry jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety z dużą ilością białka, owoców i warzyw. Sportowcy powinni stosować zbilansowaną dietę z dużą ilością białka, owoców i warzyw, aby przygotować się do gry. Białko jest ważne dla sportowców, ponieważ dostarcza energii, pomaga w naprawie mięśni i sprawia, że czujesz się pełniejszy. Warzywa są ważne, ponieważ są dobrym źródłem witaminy C, która jest niezbędna do funkcjonowania układu odpornościowego, a także dostarczają błonnika, który pomaga dłużej zachować sytość.

Owoce są ważne, ponieważ dostarczają witamin i minerałów, które pomagają w utrzymaniu zdrowia kości, regeneracji mięśni, trawieniu i nie tylko. Ważne jest również, aby nie jeść zbyt dużo cukru i śmieciowego jedzenia przed meczem. Nie chcesz czuć się ospały i zmęczony podczas meczu. Zamiast tego, chcesz mieć mnóstwo energii, aby grać jak najlepiej i sprawić, że Twoja drużyna będzie dumna.

Gotowi na sukces?

Siatkówka to gra, która wymaga siły, szybkości i zwinności. Jeśli chcesz zostać świetnym siatkarzem, musisz dużo ćwiczyć i zdobyć jak najwięcej doświadczenia. Ważne jest, aby pozostać skoncentrowanym na swojej grze i nie dać się zbytnio wciągnąć w to, co robią przeciwnicy. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek dotyczących siatkówki, przekonasz się, że jesteś w stanie zagrać swoją najlepszą grę i mieć więcej sukcesów na boisku.