Najważniejsze zasady gry w siatkówkę, które powinieneś znaćSiatkówka to sport o szybkim tempie, z ciągłym ruchem, stałą komunikacją i szybkim myśleniem. Jako gracz musisz być świadomy, gdzie są twoi koledzy z drużyny przez cały czas i ufać im, że podejmą właściwe decyzje. Jeśli jesteś gotowy, aby wejść na boisko i dowiedzieć się więcej o tej ekscytującej grze halowej, czytaj dalej, aby poznać 10 najlepszych zasad gry w siatkówkę. Ten przewodnik wprowadzi Cię w zasady gry w siatkówkę, dzięki czemu będziesz mógł zacząć grać, gdy wejdziesz na boisko. Więc czytaj dalej, przećwicz te wskazówki i przygotuj się do akcji!

Serwy

Zanim przejdziemy do zasad gry w siatkówkę, ważne jest, aby zrozumieć, jak zdobywa się lub traci punkt. Kiedy drużyna wygrywa pierwszy punkt w meczu, wynik nazywany jest "15". Drużyna, która wygrywa następny punkt, wygrywa mecz, więc wynik jest teraz "30". Kiedy drużyna zdobywa punkt na swoim przeciwniku, mówi się o wyniku "przewaga". Drużyna z przewagą może wygrać mecz zdobywając następny punkt. Jeśli nie uda im się tego zrobić, druga drużyna odzyskuje przewagę i wynik jest resetowany do "30". Jeśli drużyna z przewagą zdobędzie następny punkt, wygrywa mecz dwoma punktami. W przeciwnym razie, drużyny kontynuują zdobywanie i tracenie przewagi, a punkty nadal się sumują, aż jedna z drużyn wygra dwoma punktami.

Wymiary boiska do siatkówki

W siatkówkę gra się na prostokątnym boisku, które 18x9 metrów. Zauważysz, że boisko jest podzielone na dwie równe połowy, a granice wyznaczają linia serwisowa i linia stóp. Linia serwisowa znajduje się po przeciwnej stronie siatki od gracza serwującego piłkę, więc zawodnicy z tylnego rzędu są po przeciwnej stronie od siatki. Linia stóp znajduje się na środku kortu i jest używana do oznaczenia granicy, gdzie stopa gracza może być, gdy jest w pierwszym rzędzie.

Punktacja w siatkówce

Jeśli grasz w meczu, musisz wiedzieć, jak zdobywa się punkty. Na początku meczu, drużyna ma prawo zaserwować piłkę. Jeśli wygra punkt i żadna z drużyn nie zdobyła punktu, ma prawo do ponownego serwu. Jeżeli wygrają punkt, a drużyna przeciwna zdobyła punkt, ma prawo serwować. Podczas gry, punkt jest zdobyty, gdy drużyna nie zwróci piłki nad siatką lub gdy piłka dotknie boiska. Jeśli piłka po powrocie wyląduje w siatce i nadal jest ponad górną częścią siatki, jest liczona jako punkt dla drużyny, która serwowała.

Zakaz podawania do tyłu

Jeśli podasz piłkę do tyłu, tracisz punkt dla swojej drużyny. Możesz podać piłkę do tyłu, gdy jesteś w posiadaniu piłki i znajduje się ona w Twoim korcie. Nie możesz podawać piłki do tyłu, jeżeli serwujesz, otrzymujesz serw, blokujesz lub atakujesz piłkę. Jeśli jesteś na swoim boisku i podajesz piłkę do tyłu, drużyna przeciwna wybiera, gdzie nastąpi błąd. Jeżeli piłka jest w powietrzu i podajesz ją do tyłu, tracisz punkt. Jeżeli piłka uderzy cię w plecy, a następnie uderzy o podłogę, jest to liczone jako podanie do tyłu.

Zasady blokowania w siatkówce

Kiedy blokujesz piłkę, musisz pozostać za linią ataku. Możesz stać z obiema stopami na ziemi lub możesz stać z jedną stopą na podłodze i jednym kolanem na podłodze. Nie możesz stać z jedną stopą na podłodze i jednym kolanem w powietrzu. Nie można również pochylić się przez linię ataku, aby zablokować piłkę. Można tylko blokować piłkę rękami, ramionami lub górną częścią ciała. Możesz użyć swoich stóp do zatrzymania piłki, ale tylko wtedy, gdy nie przesunąłeś ich w kierunku piłki. Jeżeli przesunąłeś stopy w kierunku piłki, nie możesz ich użyć do zablokowania piłki.

O czym warto pamiętać

Gra w siatkówkę jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie. Ludzie ze wszystkich środowisk grają w tę grę. Istnieje wiele różnych rodzajów siatkówki, w tym plażowej i halowej. Głównym celem każdego gracza w siatkówkę jest uzyskanie piłki nad siatką. Dobrym sposobem na to jest mocne uderzenie piłki łopatką lub smasherem. Możesz również rzucić piłkę, aby zdobyć punkty. Po zdobyciu punktu, możesz odłożyć piłkę lub ponownie ją uderzyć. Najważniejszymi zasadami gry w siatkówkę są:

1) Szanuj swoich przeciwników.

2) Nie rozpraszaj się niczym podczas gry.

3) Nie oszukuj podczas gry.

4) Zawsze noś ochraniacz na zęby podczas gry.

5) Pozostań nawodniony podczas gry.

6) Baw się dobrze!

Praktyka czyni mistrza

Siatkówka to gra umiejętności, a znajomość gry jest niezbędna, aby grać dobrze. Znajomość zasad i podstaw gry pomoże Ci śledzić akcję na boisku, zrozumieć, co robią poszczególni gracze i mieć pojęcie o tym, jak powinien być rozegrany Twój własny serw lub spike. Jedną z najważniejszych umiejętności, które należy posiadać grając w siatkówkę jest dobra koordynacja ręka-oko. Ta umiejętność może być zdobyta poprzez praktykę, ucząc się siatkówki, podawania, uderzania, blokowania itp. Chociaż może to wydawać się trudne na początku, można się tego nauczyć z wystarczającą ilością praktyki. Ważna jest również umiejętność czytania piłki, aby wiedzieć, gdzie pójdzie po uderzeniu lub podaniu. Dobra komunikacja między kolegami z drużyny jest również koniecznością dla sukcesu w siatkówce. Ważne jest, aby każdy w drużynie był w stanie komunikować się o tym, co widzi i słyszy na boisku, aby podejmować dobre decyzje o tym, jak grać w grę i jak najlepiej służyć lub spike.