Jesteś nowy w siatkówce? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć‍Siatkówka to dynamiczna gra. Jest szybka, wymaga ostrego czasu reakcji i obejmuje całe boisko. Z tego powodu jest to doskonały sport do spalania kalorii i wyzwania dla Twojej zwinności, koordynacji i wytrzymałości. Dodaj do tego fakt, że siatkówka jest również niezwykle towarzyska - możesz grać niemal wszędzie i o każdej porze - i staje się idealnym zajęciem do poznawania nowych ludzi przy jednoczesnym zachowaniu aktywności. Istnieją różne rodzaje siatkówki, w które można się zaangażować: halowa, plażowa lub drużyny ligowe. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, nauka podstaw gry sprawi, że w krótkim czasie będziesz grać jak zawodowiec! Czytaj dalej, aby poznać kilka przydatnych wskazówek, jak zacząć grać w siatkówkę:

Planuj, zanim zagrasz

Zanim założysz sprzęt sportowy i dołączysz do drużyny, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Dowiedz się, gdzie w pobliżu możesz grać w siatkówkę.
  • Dowiedz się, z jakich kortów możesz korzystać.
  • Dowiedz się, czy musisz dokonać rezerwacji, aby grać.
  • Dowiedz się, czy potrzebujesz jakiegoś specjalnego sprzętu.
  • Dowiedz się, czy istnieją jakieś specjalne zasady lub przepisy.
  • Dowiedz się, czy są jakieś specjalne lokalne wydarzenia.
  • Dowiedz się, czy istnieją jakieś specjalne organizacje lokalne.

Jeśli grasz z drużyną, będziesz chciał również wiedzieć, gdzie jest twój następny mecz i przeciwko komu grasz. Możesz nawet chcieć sprawdzić swoją konkurencję wcześniej, jeśli jesteś poważnym graczem. - Poznaj zasady gry. - Poznaj podstawy gry. - Poznaj system punktacji. - Dowiedz się o członkach swojej drużyny. - Dowiedz się o swoich przeciwnikach. - Dowiedz się o urzędnikach.

Skok jest kluczem

Skok jest najważniejszą umiejętnością w siatkówce. Wielu zawodników rozpoczyna mecz siatkówki od skoku. Jest to również najbardziej widoczna umiejętność, ponieważ będziesz skakał w trakcie gry. Możesz skakać, gdy piłka jest w grze lub gdy piłka jest poza grą. Kiedy piłka jest w grze, możesz skoczyć, aby otrzymać overhand serve, zablokować strzał lub spike. Kiedy piłka jest poza grą, możesz skoczyć, aby otrzymać serw, zablokować seta i skoczyć, aby spike. Aby skakać skutecznie, musisz mieć jasny umysł i pewną postawę. Musisz także skakać w odpowiednim kierunku i w odpowiednim czasie. Oprócz skakania, musisz również wiedzieć, jak prawidłowo wylądować. Aby to zrobić, zegnij kolana, wyląduj na stopach i wchłoń wstrząs za pomocą kolan, kostek i nóg.

Uważaj, gdzie rzucasz

Kiedy masz już piłkę w rękach, musisz wiedzieć, gdzie ją umieścić, aby Twoja drużyna zdobyła punkty. Najczęstszym miejscem dla piłki jest przedni rząd, gdzie umieszczasz ją między linią 2 metrów a środkową linią serwisową. Istnieją 2 rodzaje serwów: overhand serve i jump serve. Overhand serve jest najczęściej używanym serwem. Aby wykonać udany overhand serve należy stanąć na linii środkowej, zgiąć kolana i rzucić piłkę ruchem w dół. Podanie z wyskoku jest wykorzystywane do zaskoczenia drużyny przeciwnej. Po udanym podaniu, ważne jest, aby obserwować drużynę przeciwną, która zwraca piłkę do Ciebie. Musisz obserwować, gdzie piłka jest zwracana, abyś mógł umieścić swoją drużynę w pozycji do zdobycia punktów.

Obrona i atak

Na boisku do siatkówki obrona i atak idą w parze. Choć prawdą jest, że kolczasta piłka może wygrać mecz, dobrze rozegrana gra w obronie jest równie ważna. Podczas meczu siatkarskiego możesz zostać poproszony o grę na różnych pozycjach. W jednym meczu możesz zostać poproszony o grę na środku, a w innym na lewej stronie. Możesz również zostać poproszony o zagranie na kilku różnych pozycjach podczas jednego meczu. Kluczem do gry w obronie jest ciężka praca i przewidywanie zagrań. Musisz być gotowy do reagowania na wiele różnych sytuacji. Musisz również być w stanie dobrze komunikować się z kolegami z drużyny, aby obrona zespołowa była sukcesem. Często będziesz słyszał graczy mówiących "We gotta get a dig on that one!". Oznacza to, że Twoja drużyna musi uzyskać kontrolę nad piłką. Jeśli ktoś spikes piłkę, usłyszysz ponownie to samo: "Get the dig!".

Uderzenie

Jest niezwykle ważną umiejętnością w siatkówce. Jest to akt dotykania piłki, gdy jest ona w grze. Istnieją różne rodzaje uderzeń: miękkie, półtwarde i twarde. Miękkie uderzenie jest używane, gdy piłka jest powyżej wysokości kolan. Pół-twardy bump jest używany, gdy piłka jest na wysokości kolana lub poniżej wysokości kolana. Twarde uderzenie jest używane, gdy piłka jest poniżej wysokości pasa. Niektórzy gracze popełniają błąd uderzając piłkę zbyt mocno. Jeśli jesteś jedną z tych osób, wiedz, że piłka nie musi być mocno uderzona, aby przejechać na drugą stronę siatki. Musisz wyrobić sobie nawyk miękkiego uderzania piłki, gdy znajduje się ona powyżej wysokości kolan. Musisz też pamiętać, aby piłka pokonała odpowiednią odległość.