Zwycięska taktyka i strategie dla siatkarzySiatkówka jest jednym z najbardziej wymagających fizycznie sportów. Twoje wyniki jako zespołu i indywidualnie będą wystawione na próbę przeciwko przeciwnikom. Presja może być bardzo intensywna, zwłaszcza gdy jesteś na karku z inną drużyną, która daje z siebie wszystko. Wszyscy doświadczyliśmy porażki w pewnym momencie naszego życia, ale to nie musi być normą dla ciebie lub twojej drużyny. Dzięki odpowiednim strategiom i taktyce każdy zespół może wygrać więcej spotkań niż przegrać. Trzeba jednak pamiętać, że aby konsekwentnie wygrywać, potrzeba czegoś więcej niż tylko szczęścia i nadziei. Potrzebujesz planu gry, dobrej komunikacji i zaufania do siebie nawzajem jako kolegów z drużyny, jeśli chcesz wyjść na prowadzenie.

Poprawna komunikacja

Siatkówka to gra, w której komunikacja jest kluczowa. Im lepiej komunikujesz się ze swoimi kolegami z drużyny, tym łatwiej będzie Ci tworzyć strategie i ustawiać zagrania na boisku. Drużyna siatkarska będzie miała zestaw przedmeczowych rytuałów i strategii komunikacyjnych, których używa przed każdym meczem. Oprócz pomocy w komunikacji, rytuały przedmeczowe mogą pomóc drużynie nabrać pewności siebie, skupić się i czuć się lepiej przygotowanym do gry na najwyższym poziomie. Praktykowanie tych rytuałów pomoże utrzymać nerwy na wodzy i pozwoli drużynie grać na poziomie, który pozwolił jej dostać się do playoffów. Nie pozwól, by rytuały przedmeczowe dotyczyły przesądnych zachowań, takich jak jedzenie tego samego jedzenia czy noszenie tych samych szczęśliwych skarpetek. Zamiast tego, wykorzystaj je jako czas, aby spotkać się jako drużyna i przedyskutować różne strategie i zagrania, które można wykorzystać podczas meczu.

Pokonaj stres

Na boisku nigdy nie chcesz, aby przeciwnicy widzieli, że sięstresujesz Twoja głowa, ręce i kolana mogą drżeć. Opanuj swoje nerwy i uspokój się przed rozpoczęciem gry, stosując jedną lub więcej z tych strategii.

 • Wizualizacja: Zamknij oczy i wizualizuj swoją drużynę wygrywającą mecz. Wyobraź sobie końcowy wynik i to, jak Ty i Twoi koledzy z drużyny na niego zareagują.
 • Oddychanie: Weź kilka głębokich oddechów, aby oczyścić głowę i skupić się na oddychaniu.
 • Mówienie do siebie: Powiedz sobie, że możesz to zrobić, możesz się skupić i możesz wygrać. Nie możesz pozwolić, aby druga drużyna zobaczyła, że się trzęsiesz.

Poznaj swoich przeciwników

Zanim wyjdziesz na boisko, będziesz chciał wiedzieć jak najwięcej o swoich nadchodzących przeciwnikach. Pomoże Ci to opracować strategię na kolejny mecz i zdobyć nad nimi przewagę.

 • Poznaj ich mocne strony: Jakie typy zagrań lubią stosować? Jakie są ich najlepsze atuty? Co potrafią zrobić naprawdę dobrze jako drużyna? A także, w czym nie są tak dobrzy? Co mógłbyś wykorzystać przeciwko nim?
 • Poznaj ich słabości: W czym nie są tak świetni? Z jakimi zagraniami mają problemy? W czym nie są tak dobrzy?
 • Poznaj ich personel: Naucz się wszystkich nazwisk zawodników w swojej drużynie. Dowiedz się więcej o ich mocnych i słabych stronach oraz stylach gry.
 • Poznaj ich trenera: Kim jest trener? Jakie są ich mocne i słabe strony jako trenera? Jaki jest ich styl trenowania? Jak ich osobowość wpływa na zespół?
 • Poznaj ich styl gry: Jaki typ gry lubi twój przeciwnik? Jaką taktykę stosuje drużyna? Jaki typ obrony stosują?

Opracuj plan gry

Jedną z najważniejszych rzeczy, które zrobicie jako drużyna jest stworzenie planu gry. Plan gry to twoja strategia na wygranie meczu z nadchodzącymi przeciwnikami. Twój plan gry będzie zawierał mocne i słabe strony twojej drużyny, jak również mocne i słabe strony przeciwników. Będzie on również zawierał plan gry Twojej drużyny na wygranie meczu. Plan gry nie jest zapisany w kamieniu, ale ważne jest, aby Twoja drużyna trzymała się go i stosowała strategie nakreślone w trakcie meczu. Twój plan gry powinien zawierać zarówno strategie ofensywne, jak i defensywne. Możesz chcieć wykonać pewne zagranie, aby zdobyć punkt, lub ustawić zagranie, aby kolega z drużyny mógł łatwo zabić. Plan gry powinien również zawierać strategie komunikacyjne Twojej drużyny.

Jeśli masz problem z wejściem do gry, możesz spróbować kilku z tych strategii

 • Tylko skoczkowie i blokujący: Kiedy masz problem z wejściem w flow gry, spróbuj tej strategii. Skacz po piłkę lub biegnij za nią tylko wtedy, gdy jest twoja kolej na serw. Kiedy ktoś inny ma piłkę, skup się na blokowaniu zamiast tego. Pomoże ci to wejść w przepływ gry poprzez skupienie się na jednej rzeczy na raz.
 • Zamrażanie i odmrażanie: Kiedy twoja drużyna jest w tylnym rzędzie i nie masz piłki, zamarznij w swojej pozycji. Pozostań całkowicie nieruchomy, dopóki nie będziesz miał piłki w rękach. Jeśli nie masz piłki, odmrozić.
 • Znajdź swoje szczęśliwe miejsce: Wyobraź sobie, że twoje szczęśliwe miejsce jest na korcie z tobą. Skup się na swoim szczęśliwym miejscu i zablokuj wszystko inne.

Sukces w zasięgu ręki

Zwycięstwo to wspaniałe uczucie i jest to coś, do czego możesz trenować i przygotować się jako zespół. Istnieją niezliczone sposoby na zwiększenie szans na wygranie meczu siatkówki. Od rytuałów przedmeczowych do zachowania zimnej krwi, gdy gra staje się intensywna, ważne jest, aby pamiętać, że nie ma substytutu dla ciężkiej pracy.

Nie ma wątpliwości, że droga do zwycięstwa jest trudna. Jednak gdy ty i twój zespół wejdziecie w rytm gry, łatwiej będzie wam wygrać mecze, które macie wygrać i odnieść zwycięstwa, na które zasługujecie.