Dlaczego sporty zespołowe są ważne dla dzieci (i również dla dorosłych)Dzisiejszy świat stał się przestrzenią połączoną cyfrowo, gdzie urządzenia są teraz nieodzowną częścią naszego życia. Gdziekolwiek spojrzymy, ludzie są przyklejeni do swoich smartfonów lub laptopów; tak bardzo, że te gadżety stały się nowymi najlepszymi przyjaciółmi dla wielu z nas. Nawet w tym cyfrowym świecie, sporty zespołowe nadal pozostają ważną częścią naszego codziennego życia. Sporty nie tylko utrzymują nas w dobrej kondycji fizycznej, ale także pomagają nam rozwijać kluczowe umiejętności społeczne i osobowościowe, takie jak przywództwo, duch zespołowy, komunikacja itp. Niestety, wśród dzisiejszej młodzieży istnieje rosnący trend, w którym coraz więcej dzieci spędza czas w domu na grach wideo lub oglądaniu telewizji, zamiast wychodzić na zewnątrz i uprawiać aktywne sporty z przyjaciółmi. Podczas gdy niektórzy mogą myśleć, że technologia czyni świat mniejszym miejscem i dlatego zmniejsza znaczenie sportów zespołowych (w końcu można grać w piłkę nożną w wirtualnej rzeczywistości z przyjaciółmi online), inni uważają, że ma to zupełnie odwrotny wpływ na nasze społeczeństwo. Oto kilka powodów, dla których sporty zespołowe są ważne dla dzieci (i dorosłych).

Sprawność fizyczna

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie sprawności fizycznej, ale jeśli chodzi o aktywność z przyjaciółmi, nic nie przebije sportów zespołowych. Sprawność fizyczna jest niezwykle ważna w całym naszym życiu. Pomaga utrzymać nasze ciała wolne od chorób, a także pomaga nam utrzymać zdrową wagę. Kiedy jesteśmy młodzi, pomaga również w naszym rozwoju poznawczym i psychologicznym. Bycie sprawnym fizycznie, nie tylko pomaga nam dobrze wyglądać, ale także poprawia nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Walka z otyłością stała się globalnym problemem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 33% dorosłych jest otyłych. Kolejne 37% ma nadwagę, a miliony innych są zagrożone otyłością. Otyłość u dzieci, która jest głównym powodem do niepokoju, rośnie w zastraszającym tempie. To doprowadziło wielu ekspertów do wniosku, że rodzice muszą być bardziej czujni i zapewnić swoim dzieciom odpowiednią ilość ruchu. Sporty zespołowe to świetny sposób, aby dzieci otrzymały codzienną dawkę ruchu i pozostały zdrowe. Regularne uprawianie tych sportów pomaga również zwiększyć wytrzymałość i odporność na inne sporty, takie jak pływanie czy bieganie.

Pewność siebie i poczucie własnej wartości

Gdy dzieci rosną i rozwijają się, doświadczają wielu zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Choć te etapy rozwoju są niezbędne dla dojrzewania mózgu, mogą czasem powodować niską samoocenę lub poczucie bycia pozostawionym w tyle przez rówieśników. Dzieci w wieku przedszkolnym przechodzą wiele zmian fizycznych - ich ciała rosną, mają nowe zdolności i często są świadome swojego wyglądu. Rozwój umiejętności społecznych również wymaga czasu i niektóre dzieci mogą czuć się pozostawione w tyle lub mieć trudności z odnalezieniem swojego miejsca wśród przyjaciół. Uprawianie sportów zespołowych może pomóc zwiększyć poczucie własnej wartości i zapewnić poczucie przynależności, zwłaszcza jeśli dziecko gra z przyjaciółmi, których zna od dawna. Sporty zespołowe, zwłaszcza te, w których gracze są częścią zespołu i zależą od swoich kolegów z drużyny, wymagają pewnego poziomu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku młodszych dzieci, które nie zawsze grają z dziećmi w swoim wieku. Gra w drużynie sportowej to także świetna okazja, by dzieci nauczyły się współpracować z innymi i radzić sobie z rozczarowaniem. Wszystkie te umiejętności są ważne w okresie dorastania.

Rozwijanie podstawowych umiejętności

W przeszłości, kiedy komunikacja odbywała się twarzą w twarz i często nie była zapośredniczona przez technologię, łatwiej było zidentyfikować i zrozumieć różne typy osobowości i zrozumieć, jak się z nimi porozumieć. Ta umiejętność odczytywania ludzi i odpowiedniego reagowania zmieniła się na przestrzeni lat, ponieważ krajobraz komunikacyjny uległ zmianie wraz z pojawieniem się technologii. Wprowadzenie telefonu i Internetu, podobnie jak wiele innych osiągnięć technologicznych, miało znaczący wpływ na komunikację. Technologia dostosowała się i ewoluowała, aby dopasować się do naszego codziennego życia, ale jednym z obszarów, w którym się nie sprawdziła, jest rozwój umiejętności społecznych. Doskonałym tego przykładem jest typowy styl komunikacji ludzi, którzy grają w gry komputerowe. Wielu graczy woli komunikować się z innymi graczami za pomocą tekstu, niż rozmawiać ze sobą. Ten rodzaj komunikacji stał się znany jako komunikacja przez tekst (CBT). CBT pojawiła się jako styl komunikacji, który jest typowy dla ludzi grających w gry wideo.

Nawiązywanie kontaktów

Sport to nie tylko sama aktywność fizyczna, ale także możliwość nawiązywania kontaktów i rozwijania nowych przyjaźni. Uczestnictwo w sportach zespołowych nie tylko pomaga dzieciom poznać inne dzieci i nawiązać przyjaźnie, ale może także pomóc im rozwinąć trwałe relacje i połączenia z dorosłymi mentorami i trenerami. Przynależność do drużyny sportowej może być również świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi i nawiązanie przyjaźni. Niezależnie od tego, czy należysz do drużyny sportowej czy klubu, będziesz mieć wiele okazji do poznawania ludzi i nawiązywania kontaktów. Kiedy już zdobędziesz przyjaciół, będziesz miał z kim robić rzeczy poza szkołą i będziesz miał kogoś, kto pomoże Ci przejść przez wzloty i upadki okresu dojrzewania.