Ciekawe fakty o siatkówce, których być może nie znałeśSiatkówka jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów zespołowych na świecie, nie bez powodu. Ta energiczna gra wymaga ciągłego ruchu, błyskawicznego refleksu i kociej koordynacji. Na szczęście nauka gry w siatkówkę nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać - po tym, jak przebrniesz przez te wszystkie skomplikowane zasady. Nawet jeśli jesteś początkujący w tym sporcie, jest wiele powodów, dla których powinieneś spróbować.

Siatkówka to dużo więcej niż tylko uderzanie piłki

Mecz siatkówki składa się z dwóch drużyn po sześciu zawodników. Zawodnicy w drużynie są podzieleni na trzy różne pozycje - przedni rząd, środkowy rząd i tylny rząd. Podczas każdego zagrania spikerzy są odpowiedzialni za uderzenie piłki nad siatką. Możesz myśleć, że to wszystko w siatkówce, ale w rzeczywistości jest o wiele więcej. Siatkarze są odpowiedzialni za ustawienie piłki w odpowiednim miejscu na boisku - tam, gdzie spikerzy mogą ją uderzyć. Serwerzy są odpowiedzialni za wprowadzenie piłki do gry dobrym podaniem, a libero są odpowiedzialni za odzyskanie piłki, gdy wyjdzie ona poza granice boiska. Więc następnym razem, gdy będziesz na meczu siatkówki, będziesz wiedział, co wszyscy robią na boisku!

Musisz opanować sztukę spikingów

Zadaniem spikera jest uderzenie piłki nad siatką, tak szybko i potężnie jak to możliwe. Często oznacza to próbę trafienia w piłkę przy pierwszym uderzeniu. Spike jest jednym z najważniejszych elementów gry w siatkówkę, a wszystko zaczyna się od opanowania serwu. Dobry serw może być trudny do opanowania, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w tym sporcie. Jednak gdy już to opanujesz, pomoże Ci to stać się lepszym spikerem. Ćwiczenie serwów jest niezbędne, aby stać się dobrym spikerem i jest to coś, co powinieneś robić przed każdym meczem. Kiedy jesteś gotowy do serwu, pamiętaj, aby trzymać stopy na szerokość ramion, zgiąć kolana i trzymać górną część ciała tak prosto, jak to możliwe. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest podanie piłki nad siatką, ponieważ nie trzymasz się prosto.

To świetny trening

Jeśli myślałeś, że siatkówka to tylko gra, pomyśl jeszcze raz - to świetny trening! W zależności od poziomu gry i tego, jak energiczne są twoje mecze, możesz spalić od 300 do 600 kalorii na godzinę. Co więcej, siatkówka jest dość pełny trening ciała. Pracuje twoje ramiona, nogi, abs i plecy. W rzeczywistości, to działa więcej grup mięśni niż jakikolwiek inny sport zespołowy. To prawdopodobnie dlatego dostaje cię w tak świetnej formie. Jest to również dość niski wpływ sportu, co czyni go doskonałym rozwiązaniem, jeśli jesteś początkującym, który chce uzyskać kształt lub jeśli jesteś trochę starszy i masz problemy ze stawami. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, nie martw się - nie musisz być sportowcem, aby grać w siatkówkę. Możesz dostosować intensywność swoich meczów, aby były tak lekkie lub tak energiczne, jak chcesz.

Zbudujesz mięśnie nóg

Siatkówka to trening całego ciała, ale to także świetny trening nóg. Ciągle skaczesz i lądujesz, co pomaga budować mięśnie nóg. Jeśli grasz konkurencyjnie, będziesz też dużo skakać, więc wzmocnisz swoje nogi jeszcze bardziej. Skoki to świetny sposób na uzyskanie kształtu, zwłaszcza dla twoich nóg. Jest to ruch złożony, co oznacza, że pracuje kilka mięśni jednocześnie, w tym twoje quady, pośladki i łydki. Jeśli jesteś nowy w grze, prawdopodobnie zauważysz, że pierwsze kilka tygodni są trudne dla nóg, ale powoli będziesz budować siłę, której potrzebujesz, aby skakać wyżej i przez dłuższy czas.

Poprawisz swoją sprawność i koordynację

Siatkówka to świetny sport dla poprawy swojej zwinności i koordynacji, a także równowagi i koordynacji ręka-oko. Jeśli jesteś nowy w grze, szybko przekonasz się, jak bardzo musisz poruszać się po boisku. W rzeczywistości będziesz musiał być niezwykle zwinny i mieć świetną koordynację. Będziesz musiał być w stanie szybko poruszać się we wszystkich kierunkach, i trzeba mieć doskonały czas reakcji, zbyt. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli grasz na wysokim poziomie. Musisz również być w stanie skakać bardzo wysoko i mieć silne mięśnie nóg, które są niezbędne do spiking piłkę nad siatką.

To jeden ze sportów, gdzie kobiety i mężczyźni mogą grać razem

Jedną z najlepszych rzeczy o siatkówce jest to, że jest to jeden z jedynych sportów, w których kobiety i mężczyźni grają razem. Oznacza to, że możesz znaleźć drużynę siatkarską, do której możesz dołączyć, gdziekolwiek jesteś na świecie. Istnieją dwa różne rodzaje siatkówki rozgrywane na całym świecie - halowa i plażowa. Główną różnicą jest boisko i piłka. W grze halowej używa się twardego boiska, a w grze plażowej piasku jako boiska. W siatkówkę halową gra się w sali gimnastycznej, natomiast w siatkówkę plażową gra się na zewnątrz na boisku piaskowym. Jeśli jesteś nowy w grze, siatkówka halowa jest nieco łatwiejsza do rozpoczęcia, ponieważ masz twardy kort jako powierzchnię do gry. Siatkówka plażowa jest nieco bardziej wymagająca, ale to świetny sposób na zdobycie formy i dobrą zabawę.

Siatkówka jest właściwie nie jest bardzo trudna do nauczenia (gdy już poznasz podstawowe zasady)

Na pierwszy rzut oka siatkówka wygląda na dość skomplikowaną. Istnieje wiele różnych zasad, a gra jest rozgrywana w formacie dużej drużyny. W każdej drużynie jest sześciu zawodników, którzy regularnie zmieniają pozycje. To może sprawiać wrażenie bardzo skomplikowanego sportu, ale w rzeczywistości jest to dość łatwe do nauczenia. Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, to zasady. Nie możesz po prostu wejść na boisko i zacząć uderzać piłkę. Musisz zrozumieć zasady, aby ich nie złamać. Kiedy już znasz podstawy, możesz zacząć grać. Najlepiej zacząć z przyjacielem lub dwoma, aby mieć ludzi na własnym poziomie umiejętności, aby ćwiczyć z.

Ostatnia rzecz - poznaj zasady przed grą!

Zanim zanurzysz się w grze w siatkówkę, musisz znać zasady. W przeciwnym razie, będziesz po prostu wyglądać głupio. Istnieje wiele lig i turniejów siatkarskich, które są otwarte dla początkujących. To świetne miejsce do rozpoczęcia, jeśli chcesz nauczyć się grać w siatkówkę. Granie z innymi jest najlepszym sposobem na naukę, ponieważ będziesz mógł zadawać pytania i uzyskać poradę, gdy będziesz jej potrzebował.