Najlepsze porady dotyczących siatkówki plażowej dla każdego graczaSiatkówka plażowa to idealny sport na lato. Jest szybka i energiczna, ale wymaga precyzji, aby odnieść sukces. Jeśli chcesz rywalizować na wysokim poziomie lub po prostu chcesz wyjść na zewnątrz i pograć z przyjaciółmi, oto kilka istotnych wskazówek, które pozwolą Ci poprawić swoją grę. W siatkówce plażowej chodzi o instynkt i szybkość. Musisz być w stanie reagować natychmiast lub nie będziesz w stanie nadążyć za tempem gry. Mniejsze boisko i ograniczona przestrzeń sprawiają, że każde podanie i strzał są kluczowe, jeśli chcesz mieć udaną grę. Te 8 najważniejszych wskazówek dotyczących siatkówki plażowej pomoże Ci to osiągnąć!

Poznaj zasady siatkówki plażowej

Zasady siatkówki plażowej są nieco inne niż siatkówki halowej. Niektóre z kluczowych różnic obejmują:

  • Boisko jest mniejsze (7,5 m x 10 m), aby uwzględnić piasek
  • Tylko jeden serw jest dozwolony na każdą stronę podczas jednego rajdu
  • Nie wykręca się błędów stóp, więc masz więcej czasu na znalezienie swojej pozycji na korcie
  • Siatka jest niższa (1,15 m), aby uwzględnić piasek.
  • Kolejność serwów jest zawsze ustalana przez serwującego z poprzedniego punktu
  • Punktacja jest zawsze wywoływana w systemie "Rally-point".

System rally-point pozwala na krótsze gry, ponieważ pierwsza drużyna, która zdobędzie punkty, automatycznie wygrywa mecz. O pierwszym punkcie decyduje najlepszy z trzech serwów, dlatego ważne jest, aby nauczyć się dobrze serwować!

Rozgrzewka i rozciąganie przed grą

Tak jak w przypadku każdego innego sportu, rozciąganie jest niezwykle ważne przed meczem siatkówki plażowej. Najpierw poświęć kilka minut na rozgrzewkę z kilkoma biegami i uderzeniami. Następnie, zanim przystąpisz do rywalizacji, poświęć jeszcze kilka minut na rozciągnięcie mięśni. Najważniejsze mięśnie do rozciągnięcia to biodra, łydki, ścięgna, quady i dolna część pleców. Rozgrzewka pomoże Ci również mentalnie przygotować się do gry. Kiedy masz zamiar zacząć, będziesz już miał adrenalinę płynącą i będziesz gotowy do działania. Powinieneś również rozciągnąć się po grze. Piasek i bieganie spowoduje duży nacisk na twoje mięśnie. Jeśli nie rozciągniesz się, ryzykujesz uszkodzenie mięśni i stawów, co może ograniczyć twoją zdolność do gry w przyszłości.

Skacz i biegaj - dużo!

Siatkówka to sport, który wymaga dużo skakania i biegania. Chociaż może to powodować kontuzje stawów, może również poprawić twoją technikę i umiejętności dzięki zwiększonej pamięci mięśniowej. Im więcej skaczesz i biegasz, tym bardziej Twoje ciało będzie wiedziało, jak wysoko i nisko skakać i jak skakać, by nie uszkodzić stawów. Jest to szczególnie ważne na plaży, ponieważ piasek oferuje znacznie mniejsze wsparcie niż tradycyjne boisko do siatkówki. Jest to szczególnie prawdziwe dla tych, którzy są wysocy. Siatkówka plażowa to sport o szybkim tempie, więc musisz być w stanie poruszać się szybko. Jeśli jesteś zbyt wolny, możesz nie mieć czasu na dotarcie do miejsca, w którym chcesz się znaleźć, lub możesz przegapić łatwe podanie. Jeśli jesteś zbyt wolny, możesz również ryzykować kontuzję.

Powtórzenia

Serwowanie i odbieranie będzie najważniejszą częścią twojej gry. Jeśli chcesz wygrać, musisz być w stanie konsekwentnie serwować i odbierać każdą piłkę. Kiedy ćwiczysz, upewnij się, że poświęcasz przynajmniej połowę czasu na te dwie umiejętności. Jeśli chcesz poprawić swój serwis, upewnij się, że spędzasz czas dostosowując swój rzut i pracę stóp. Powinieneś dążyć do wykonania 10-15 serwów przy maksymalnym wysiłku każdą ręką. Jeśli serwujesz obiema rękami, ćwiczysz pracę stóp i ruch przy każdym podaniu, co będzie pomocne w prawdziwych sytuacjach w grze. Pamiętaj, aby zmieniać swoje podania i uderzać z różną rotacją, prędkością i wysokością.

Nie zapominaj o podstawach: postawa, chwyt

Podstawy siatkówki plażowej nie są tak krzykliwe jak powyższe umiejętności, ale są równie ważne. Jeśli nie masz dobrej postawy i chwytu, nie będziesz w stanie trafić podań, które chcesz trafić. Nawet jeśli masz najlepsze serwy, musisz być w stanie trafić odpowiednie strzały, aby zrobić punkty. Jeśli nie masz dobrej postawy i chwytu, możesz nie być w stanie wykonać strzałów, które chcesz.

Znajdź partnera, który ma na sercu twoje najlepsze interesy

Znalezienie partnera do siatkówki plażowej może być trudne, ale ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto ma twoje najlepsze interesy w sercu. Jeśli grasz z przyjaciółmi, możesz nie mieć tego zmartwienia, ale ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto podziela twój poziom umiejętności i dobrze z tobą współpracuje. Jeśli twoje umiejętności znacznie się różnią, możesz mieć problemy z komunikacją na korcie. Ważne jest również, aby znaleźć kogoś, z kim masz dobrą chemię. Jeśli nie lubisz swojego partnera, nie będziesz w stanie grać na miarę swojego potencjału. Jeśli Twój partner nie jest dobrze dopasowany, trudniej będzie Ci znaleźć inną osobę do gry.

Miej strategię mentalną na różne sytuacje

Siatkówka plażowa to bardzo płynna gra. Jest tak wiele różnych rodzajów strzałów, zagrań i strategii, które możesz zastosować. Ważne jest, aby mieć nadrzędną strategię mentalną, ale ważne jest, aby być elastycznym w trakcie gry. Posiadanie strategii na początku gry pomoże Ci być bardziej skupionym. W miarę postępu gry możesz ocenić, jak grają przeciwnicy. Możesz również obserwować jak grają twoi koledzy z drużyny i w razie potrzeby dokonać zmian. Jest wiele różnych sytuacji, w których możesz się znaleźć podczas meczu. Ważne jest, aby mieć plan gry dla typowych sytuacji, takich jak:

  • Co robisz, gdy twój przeciwnik ma silny serw?
  • Co robisz, gdy masz słaby serw?
  • Co robisz, gdy masz słabe przyjęcie?
  • Co robisz, gdy masz słaby atak?

Najważniejszą radą dla siatkarzy plażowych jest częste ćwiczenie. Im więcej będziesz grał, tym lepiej będziesz się czuł w tej grze. Jeśli grasz z przyjaciółmi, upewnij się, że spędzasz wystarczająco dużo czasu, koncentrując się na podstawach gry. Jeśli grasz w lidze lub innym rodzaju formalnej rywalizacji, upewnij się, że poświęcasz wystarczająco dużo czasu na strategię. Musisz wiedzieć, w jakich sytuacjach się wyróżniasz, a z jakimi masz problemy.