Ryszard Litwin: Poszukujemy jeszcze rozgrywającej

Ryszard Litwin: Poszukujemy jeszcze rozgrywającej

Zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Ryszardem Litwinem.

Gratulujemy ostatnich wyników. Wygląda na to, że po pierwszej rundzie, w której zespół przegrał pięć spotkań, a także zmagał się z wieloma problemami kadrowymi, drużyna wróciła na właściwe tory, a jej forma systematycznie rośnie. Zgadza się Pan z tą opinią ?

Nie chciałbym już wracać do pierwszej rundy, był to dla nas wszystkich pracujących z zespołem jak i kierownictwa klubu i działaczy bardzo trudny okres. Potrafiliśmy jednak poradzić sobie z wszystkimi przeciwnościami jakie mieliśmy od początku sezonu, i od meczu z Wisłą Warszawa zdecydowanie poprawiła się jakość naszej gry. Stało się to głównie dzięki dużej mobilizacji zespołu, pojawiła się większa stabilizacja składu – mieliśmy dwie rozgrywające, trenowaliśmy w pełnym składzie, automatycznie zespół zyskał większą pewność siebie. Wszystko to skutkowało serią zwycięstw w lidze i Pucharze Polski.

Poza świetną i trwającą nadal serią pięciu zwycięstw w lidze, drużyna bardzo dobrze zaprezentowała się także w Pucharze Polski, który przez Kibiców i działaczy w Wieliczce traktowany jest bardzo poważnie. Jak Pan oceni postawę zespołu w meczach z Legionovią i BKSem ?

Myślę że bieżący sezon jest dla klubu wyjątkowy, bo mimo wielu trudności zespół potrafił przełamać pewne bariery których dotychczas mu się nie udawało. Zaczęło się od zwycięstwa w Turnieju o Solną Piłkę gdzie pokonaliśmy trzy ekstraklasowe zespoły, później było zwycięstwo nad Wisłą Warszawa, a niedawno również nad MKS Kalisz z którymi do tej pory w rozgrywkach ligowych nie udawało się jeszcze wygrać. W tych samych kategoriach można też traktować mecze Pucharu Polski. W dotychczasowej historii klubu zespół zawsze dobrze prezentował się w konfrontacji z zespołami ekstraklasy w Pucharze Polski ale nigdy nie awansował do dalszej rundy. Nam ta sztuka w tym sezonie się udała po zwycięstwie z Legionovią 3:2. Oczywiście że jest spory niedosyt po przegranym meczu z BKS Profi Credit Bielsko Biała, bo w dwóch przegranych na przewagi setach mieliśmy piłki setowe i powinniśmy je wygrać, a wtedy wynik meczu mógł być inny.

Drużyna ciągle zmaga się z problemami zdrowotnymi. W styczniu zabieg artroskopii kolana przeszła Ola Wieczorek i będzie wyłączona z gry jeszcze przez kilka tygodni. W ostatnim meczu nie wystąpiła także Patrycja Ząbek, która zmaga się z problemami mięśniowymi. Czy w związku z tymi urazami klub planuje jakieś ruchy kadrowe ? Dokończenie sezonu w 10 osobowym składzie, przy bardzo dużej intensywności kolejnych tygodni, z pewnością oznaczałoby obniżenie potencjału drużyny.

No właśnie. Dobrze zaczęło się w styczniu i wszyscy mieliśmy nadzieje że taki stan potrwa już do końca rozgrywek. Niestety najpierw kontuzja Magdy Grabki, z którą mimo początkowo złych rokowań udało nam się szybko uporać, a później artroskopia kolana naszej rozgrywającej Oli Wieczorek i diagnoza lekarska która nie pozostawiała wątpliwości – Ola nie wróci do gry do końca sezonu. Przez ostatnie trzy tygodnie trenujemy i gramy z jedną rozgrywającą – Julią Monnakmae, martwiąc się o stan jej zdrowia, i nie chodzi tu tylko o kontuzje czy urazy podczas meczu, ale również o zwykłą grypę, która może wyeliminować ją z gry. Od trzech tygodni intensywnie poszukujemy w całej Polsce rozgrywającej, która mogłaby dołączyć do naszego zespołu (na zasadzie transferu medycznego), niestety bezskutecznie. Zdajemy sobie sprawę, że trzy miesiące przed zakończeniem sezonu trudno będzie znaleźć rozgrywającą, w dodatku, że klub nie może sobie już pozwolić na transfer zagraniczny. Chciałbym w związku z tym, wykorzystując nadarzającą się okazję  poprosić wszystkich którzy mogliby nam pomóc –  zawodniczki, trenerów, działaczy,  o kontakt z klubem. Każda podpowiedź, propozycja, sugestia będą dla nas bardzo cenne.

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie fazy Play off. Jakie są cele zespołu na pozostałe mecze sezonu zasadniczego ?

Oczywiście że trudno jest efektywnie trenować i grać z jedną rozgrywającą, ale wierzę że sobie poradzimy. Wierzę w umiejętności i doświadczenie naszego zespołu, który już niejeden raz w tych rozgrywkach pokazał swój charakter i serce do gry. Jest nadzieja, że po krótkiej rehabilitacji do gry w fazie Play Off powróci Patrycja Ząbek, która nabawiła się kontuzji podczas meczu z MKS Kalisz. Do zakończenia rundy zasadniczej pozostało nam trzy mecze, a potem faza Play Off, która ze względu na przygotowania Reprezentacji Polski została znacznie przyspieszona.

Naszym aktualnym celem jest zajęcie po rundzie zasadniczej trzeciego miejsca w ligowej tabeli. Dzięki temu trafimy w pierwszej rundzie Play Off na zespół sklasyfikowany na 6 miejscu w tabeli, a w przypadku awansu do półfinału nie trafimy w nim na Wisłę Warszawa, która wydaje się być faworytem tych rozgrywek. Oczywiście że marzy nam się występ w barażach, ale jak widać droga do ekstraklasy w tym sezonie jest wyjątkowo trudna.

Trzeba podkreślić że czołówka zespołów w pierwszej lidze mających ligowe aspiracje bardzo się w tym sezonie wyrównała, a walka o czołowe miejsca będzie wyjątkowo ciężka. Począwszy już od pierwszej rundy Play Off – chcielibyśmy do tej walki się włączyć.