Julija Mõnnakmäe: Podjęłam dobrą decyzję.

Julija Mõnnakmäe: Podjęłam dobrą decyzję.

Zapraszamy do lektury wywiadu z naszą nową rozgrywająca, Juliją Mõnnakmäe.

Gratulujemy nagrody MVP w ostatnim meczu. 5 asów serwisowych, 3 punkty z ataku, 1 blok, świetne prowadzenie gry zespołu, a co najważniejsze zwycięstwo 3:1. Czy jesteś zadowolona z ostatniego meczu ?

Dziękuję bardzo. Zaczęłyśmy niezbyt dobrze, popełniłyśmy wiele błędów w każdym elemencie gry ale potem grało nam się lepiej i wygrałyśmy 3:1 i właśnie wynik jest najważniejszy. Niemniej jednak mamy jeszcze wiele rzeczy do poprawy.

Wielu kibiców zastanawia się, jak to się stało, że trafiłaś do zespołu z Wieliczki, tak odległego kraju i na drugi poziom rozgrywkowy. Opowiesz nam o tym ?

Usłyszałam od mojego menagera, że zespół z Wieliczki potrzebuje zawodniczki (rozgrywającej) i akurat w tym samym czasie szukałam nowego klubu. Wiedziałam, że polska siatkówka jest na dobrym poziomie nawet w pierwszej lidze więc zdecydowałam, że spróbuje. Teraz jestem tutaj i uważam, że podjęłam bardzo dobrą decyzję.

W jakich krajach i zespołach występowałaś wcześniej ?

Wcześniej grałam w lidze: estońskiej, szwedzkiej, fińskiej i bałtyckiej (która składa się z ligi litewskiej, łotewskiej i estońskiej) a ostatnie dwa sezony grałam w kwalifikacjach do ligi mistrzyń, w pucharze CEV, w pucharze Challenge oraz w międzynarodowych rozgrywkach. Oczywiście występuje również w drużynie narodowej.

Grałaś na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Estonii i Szwecji. Jak po kilku tygodniach w Polsce oceniasz poziom rozgrywek pierwszej ligi w porównaniu do tamtych rozgrywek. Jak oceniasz poziom gry i treningu Twojej drużyny ?

Trudno jest porównać te ligi.

W Estonii najważniejszą ligą jest liga bałtycka, ale nie jest on zbyt stabilna. Występują tam 2 lub 3 drużyny, które grają na dobrym poziomie i znacznie lepiej niż pozostałe zespoły. Natomiast  najlepsza drużyna estońska grała w międzynarodowych rozgrywkach ( tj. w  lidze mistrzyń, pucharze CEV, pucharze CUP)

W szwedzkiej lidze, jest tak samo, 3 najlepsze drużyny grają na dobrym poziomie, a inne już nie. Fińska liga jest bardziej stabilna, ale jej poziom zależy w dużej mierze od zagranicznych zawodniczek, gdyż każda drużyna zawiera z nimi kontrakty i jeśli im się to uda, to poziom gry jest na wysokim poziomie, a liga jest wyrównana.

Słyszałam, że w Polsce w pierwszej lidze jest 7 albo i więcej zespołów, które są bardzo ambitne i na tym samym poziomie sportowym. Do tej pory wystąpiłam w 3 meczach w barwach 7R Solnej i nie jeden mecz był trudny do wygrania – uważam, że rywalizacja napędza każdą drużynę by była co raz lepsza, ponieważ musisz pracować jeszcze ciężej by wygrać- to również sprawia, że poziom gry jest znacznie lepszy.

Drużyna 7R Solna wyróżnia się w naszym kraju pod względem atmosfery panującej tak na meczach u siebie, jak i wyjazdowych, na które zawsze podąża duże grono Kibiców. Czy w klubach, w których grałaś wcześniej było podobnie ?

Nie! W poprzednich klubach także mieliśmy Kibiców, jednak przychodzili oni tylko na mecze domowe. Byłam bardzo zaskoczona, że nasi sympatycy wyjeżdżają również na mecze wyjazdowe ( nigdy wcześniej nie spotkałam się z takimi Kibicami). Fani i atmosfera podczas meczu jest bardzo, ale to bardzo fantastyczna. Granie na naszym boisku jest naprawdę świetne, nie tylko dlatego, że wiele ludzi przychodzi na nasze mecze, ale również śpiewa piosenki i dzięki temu pomagają drużynie! Nasi kibice są jak siódmy gracz na boisku.

Wydaje się, że siatkówka w Estonii staje się coraz bardziej popularna. Na niedawne Mistrzostwa Europy mężczyzn przyjechało do Polski mnóstwo Waszych kibiców. Czy wiąże się to ze wzrostem poziomu sportowego ?

Męska siatkówka jest co raz bardziej popularna, dzięki dobrym wynikom reprezentacji narodowej. Jesteśmy małym krajem i wygrywanie rozgrywek, rywalizowanie z wielką siatkówką z innych krajów, współzawodnictwo w finałach Mistrzostw Europy jest ważną sprawą dla Estonii. Dlatego też, wiele jest fanów męskiej reprezentacji narodowej i również fakt, że około 1 500-2 000 kibiców przyjechało do Polski by kibicować naszej estońskiej drużynie, był cudowny. Uważam, że kibice są dużą częścią sportu i oczywiście jest to powiązane ze wzrastającym poziomem gry.