post

Historia spotkań ze Stalą Mielec

Naszym trzecim rywalem, którego dogłębnie lustrujemy jest mielecka Stal. Jak wyglądają dotychczasowe poczynania naszych zawodniczek przeciwko mielczankom i kto prowadzi w klasyfikacji historycznej?

Od sezonu 2019/20 drużyna znad Wisłoki dokonała zmiany nazwy. Z UKS Szóstki Mielec, która wywalczyła awans do 1 ligi, powstała SPS Stal Mielec, co jest nawiązaniem do historii siatkówki kobiet w Mielcu, gdyż jeszcze w sezonie 2012/13 drużyna występowała pod nazwą Stal Mielec S.A., ale po rezygnacji z grania ostatnich meczy w lidze została zdegradowana do 2 ligi. Jednak problemy finansowe były tak duże, ze siatkówka na szczeblu centralnym zniknęła z Mielca. W swojej historii mielecka siatkówka ma 4 brązowe medale Mistrzostw Polski i jeden srebrny. Dodatkowo dwa razy zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski.

Spadkobiercą po Stal Mielec S.A. była UKS Szóstka, która swoje działanie rozpoczęła jeszcze przed upadkiem siatkarskiej Stali, a w sezonie 2013/14 awansowała do 2 ligi. Następnie zdobywała doświadczenie na tym szczeblu rozgrywkowym i w sezonie 2017/18 awansowała na szczebel centralny do 1 Ligi Siatkówki Kobiet.

Pierwszy raz nasz zespół spotkał się z ekipą z Mielca 10 października 2018 roku. Wtedy to podczas spotkania w Solnym Mieście w Wieliczce, nasze Tygrysice rozprawiły się z rywalem 3:0 (25:15, 25:18, 25:23) i zapisały pierwszą historyczną wygraną z zespołem prowadzonym przez trenera Romana Murdzę.

Spotkanie rewanżowe odbyło się 22 grudnia 2018 roku w Mielcu. Lider z Wieliczki był ewidentnym faworytem tego spotkania i tak też się okazało, choć ponownie należy przypomnieć drugiego seta tego spotkania, kiedy to od stany 21:12 dla UKS Szóstki, nasze zawodniczki dokonały wręcz niemożliwego i wygrały seta w stosunku 25:23(!), była to chyba jedna z nielicznych sytuacji w świecie siatkówki i z czystym sercem można takie powroty określać mianem „wielickiego come back’u”. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 (22:25, 23:25, 15:25).

Na tym kończą się mecze o ligowe punkty między klubem z Wieliczki i Mielca. W środę przyjdzie nam się zmierzyć z nowym zespołem, pod nową nazwą (SPS Stal Mielec), z nowymi zawodniczkami i chyba z większym potencjałem aniżeli rok temu.

Czy po jutrzejszym meczu nasze zawodniczki będą prowadziły w klasyfikacji historycznej 3:0? A może mielczanki złapią „kontaktowy” mecz i zbliżą się do naszego teamu? Na te pytania uzyskamy odpowiedź już w środę 16 października około godziny 20:00. Oby finalny efekt był korzystniejszy dla naszych Tygrysic, które przystąpią do tego meczu jeszcze bardziej zmotywowane, bo nic tak nie dodaje siły i energii jak wygrane mecze, a w aktualnym sezonie jeszcze nie uznaliśmy wyższości rywala!

Zapraszamy sympatyków siatkówki do odwiedzenia mieleckiej hali sportowej ulokowanej przy Szkole Podstawowej nr. 3 w Mielcu, przy ulicy Żeromskiego 30. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.